Turistické zajímavosti

MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC

  • V Olomouckém kraji je spoustu turistických zajímavostí, které stojí za to navštívit. Rozhodně se při návštěvě tohoto kraje nebudete nudit. Je tu mnoho muzeí..jedno z nich se nazývá Muzeum umění Olomouc. Je to olomoucká výstavní instituce založená v roce 1952. V současnosti spravuje asi 65 000 sbírkových předmětů. Současným ředitelem je prof. PhDr.Pavel Zatloukal. Muzeum umění Olomouc (MUO) má tři části sídlící v samostatných budovách:

                     

                    Arcidiecézní muzeum Olomouc

                      Arcidiecézní muzeum Kroměříž

                      Muzeum moderního umění

ZOOLOGICKÁ ZAHRADA

  • Další místo, které by jste měli určitě navštívit, je Zoologická zahrada Olomouc. Je to zoologická zahrada v Olomouci na Svatém Kopečku, která byla pro veřejnost otevřena v roce 1956. V areálu zahrady se nachází moderní kovová rozhledna. Jsou zaměřeni na chov afrických kopytníků, severskou faunu a mořské živočichy. Toto místo si nemůžete nechat ujít.

OLOMOUCKÉ SYREČKY

  • Olomoucký kraj je proslulý hlavně díky výrobě Olomouckých tvarůžků,nebo také syrečků. Je to druh měkkého zrajícího sýra. Vyrábějí se v Lošticích a vyznačují se silnou vůní a žlutou barvou. Tvarůžky jsou jediným českým sýrem s výraznou, pronikavou chutí, která je závislá na stupni prozrálosti a může se pohybovat v rozmezí od jemné až po zřetelně výraznou, a tvoří neodmyslitelnou část české kuchyně.Tvarůžky se vyrábějí z nesýřeného, kyselého tvarohu a kromě soli se nepoužívají žádné konzervační látky. Olomoucké tvarůžky jsou díky velmi nízkému obsahu tuku (kolem 1%) vhodné pro dietetickou stravu.

              Pravé olomoucké tvarůžky jsou vyráběny firmou A.W. v Lošticích u Mohelnice v Olomouckém kraji již od roku 1876. Součástí podniku je i od roku 1994 Muzeum tvarůžků,které by jste měli zaručeně navštívit.

Olomoucké tvarůžky

HRANICKÁ PROPAST

  • Dále tu hranickou propast,která leží na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic na katastru města Hranice.Propast se nachází v Hranickém krasu nedaleko veřejnosti přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyní. Podle pověsti do ní na koni skočil moravský král Mojmír II. (z dějin známý jako Mojmír I.), aby totéž v noční temnotě udělali jeho pronásledovatelé z řad zrádných velmožů ohrožujících Moravu.

Lázně Jeseník

Lázně Jeseník, nebo spíše Priessnitzovy léčebné lázně, nacházející se na severozápadním okraji města Jeseník, jsou od 19.století  navštěvovány obrovským  počtem návštěvníků, ať už pacientů nebo těch, kteří se zajímají o jejich bohatou historii. V současné době tyto lázně navštíví kolem dvanácti tisíc hostů. Vyvinula se a s stále se zde praktikuje Vodoléčba (která je proslavila po celém světě) jako primární metoda léčení, spojena s klidem a nenáročným tělesným pohybem jako jsou procházky po okolí horské přírody Hrubého Jeseníku.