MĚSTA

V Olomouckém kraji můžeme navštívit spoustu velkých měst,rádi bychom ty nejvýznamnější vyjmenovali a potom pět z nich přiblížíme(zvýrazněné vám popíšeme):

Prostějov

Přerov                                                                                                          

Šternberk

Šumperk

Jeseník

PROSTĚJOV

Prostějov je 17 km jihozápadně od Olomouce, v severní části Hornomoravského úvalu,východně od Drahanské vrchoviny. Město se rozkládá ve výši 225 m n.m., na jeho okraji protékají říčky Hloučela a Romže. V roce 2011 zde žilo přes 44 tisíc obyvatel. Historické jádro města je od roku 1990 městkou památkovou zónou.

Mezi průmyslové odvětví patří oděvní a textilní průmysl,strojírenství,stavebnictví,zpracovatelský průmysl,ale také výroba kovových konstrukcí,dřevařský průmysl a vyroba nábytku atd.

 

 

PŘEROV

Přerov leží na řece Bečvě.Má zeměpisnou polohu 49° severní zeměpisné šířky a 17° východní zeměpisné délky a je křižovatkou cest a srdcem Moravy.Leží 21 km jihovýchodně od Olomouce v Hornomoravském úvalu,přibližně 200 m n.m.Jeho rozloha je 58,48 km².Je důležitou dopravní křižovatkou.Sídlí zde mnoho významných průmyslových podniků.Přerov je také městem vojenským, sídlí zde 23. základna vrtulníkového letectva Edvarda Beneše.V budoucnu by měl být Přerov křižovatkou Průplavu Dunaj-Odra-Labe a jedním z jeho hlavních přístavů. Část historického jádra města (Horní Město) je od roku 1992 městskou památkovou zónou. Někdejší podhradí se označuje jako Dolní město.

Šternberk

Leží v regionu střední Moravy na úpatí pohoří Nízkého Jeseníku. Je již více než tisíc let spojováno se závodem automobilů do vrchu na trati Ecce Homo. Jeho výhodná poloha nabízí ideální podmínky k pěšímu poznávání okolních míst, k cykloturistice či k delším výletům.

K hlavním dominantám a atraktivitám města patří hrad Šternberk, nově otevřená Expozice času, chrám Zvěstování Panny Marie s objektem bývalého augustiniánského kláštera, Špitální kostelík, morový sloup před radnicí anebo soubor klasicistních domů, které jsou součástí památkové zóny.
Ve Šternberku působí množství uměleckých i amatérských souborů, které se podílejí na kulturním životě města i regionu. Působí zde mnoho spolků a zájmových organizací.
K jejich činnosti je v hojné míře využíváno prostor Městských kulturních zařízení města, bývalého augustiniánského kláštera, Handkeho galerie, hradu Šternberk nebo Expozice času. 

Šumperk

Město Šumperk leží v údolí řeky Desné. Město je správním, politickým a hospodářským centrem severozápadní Moravy. Město leží na 50° severní zeměpisné šířky a na 17° východní zeměpisné délky. Město Šumperk je jednou ze vstupních bran pohoří Jeseníky, které je členěno na Hrubý a Nízký Jeseník. Šumperk je právem označován za „Bránu Jeseníků“, protože leží na křižovatce cest, které vedou k nejvýznamnějším horským výchozím základnám - Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a také k úpatí masivu Kralického Sněžníku.

Sportovnímu vyžití slouží zejména krytý plavecký bazén a venkovní koupaliště, zimní stadion, sportovní střelnice, minigolf, tenisový areál s krytou halou, Tyršův stadion s hřišti na fotbal a další míčové hry. V areálu stadionu je moderní běžecká dráha, sportovní hala, futsalové hřiště a kuželna.

Jeseník

Jeseník je slezské lázeňské okresní město v Olomouckém kraji, 71 km severně od Olomouce na soutoku Bělé a Staříče. V roce 2011 zde žilo 12 204 obyvatel. Je největším městem v české části historického území nisského knížectví.

Město je od krajského města Olomouc vzdáleno 69,5 km vzdušnou čarou, ovšem po silnici je to přes 100 km.
Geomorfologicky patří Jeseník k provincii Česká vysočina. Nejvyšší hory jsou v jihovýchodním cípu katastru – Velké Bradlo (1050 m n. m.) a Srnčí vrch (1027 m n. m.).
Území Jeseníku patří do povodí Odry, resp. Kladské Nisy. Jeseníkem protéká severním směrem Bělá, do které ve městě ústí zleva potok Staříč. V Bukovicích přijímá Bělá zprava Vrchovištní potok, který odvodňuje rejvízská rašeliniště. V okolí Lázní Jeseník se nachází řada pramenů jesenické soustavy, zejména Rumunský, Bezručův, Žofiin, Slovanský, Rudolfův, Pražský, Polský, Mariin. Další se nacházejí na východ od města: např. prameny Anglický, Řecký, Turistický, Eduardův, Svornosti a Diana.
Území města pokrývá z téměř 20 % zemědělská půda (5 % orná půda, 12,5 % louky a pastviny), z téměř 62 % les a ze 17,5 % zastavěné a ostatní (např. průmyslové) plochy.