Hrady a zámky
ZÁMKY
Zámek Lipník nad Bečvou
Město Lipník na Bečvou je starobylým městem tzv. Moravské brány. K významným objektům města patří renesanční zámek vybudovaný v letech 1596-1609. Stavbu začal Hynek Bruntálský z Vrba a pokračoval v ní jeho syn. V polovině 17.stol. přistavěli Dietrichštejnové boční křídla a v 19. stol byl zámek přestavěn novobarokně. Na objekt navazuje rozlehlý park ze 17.stol., rostou zde vzácné dřeviny. Objekt má unikátní zahradní terasu na střeše hospodářské budovy. V současné době slouží zámek především Městskému úřadu Lipník nad Bečvou.
Od r. 1437 je v pramenech uváděna tvrz v Bílé Lhotě. Tvrz se několikrát uvádí v 15. i 16. století. Asi ve 40. letech 18. stol. přestavěli Hochbergové tvrz na barokní zámek. Jan Vojtěch Speil z Ostheimu, který byl majitelem zámku od r. 1792, založil u zámku park v anglickém stylu. Dnešní podoba zámku je z počátku 19. stol. Jedná se o jednoduchou jednopatrovou budovu se čtyřmi křídly a malým nádvořím.
Zámek Náměšť na Hané
Zámek byl postaven na přání hraběte Ferdinanda Bonaventury z Harrachu v roce 1766. Toto nové letní sídlo nechal vystavět v raně klasicistním slohu se zřetelnou inspirací francouzskými vzory. Po smrti hraběte v roce 1778 zdědila zámek jeho dcera Marie Róza, provdaná za hraběte Kinského. V roce 1916 Hrabě Evžen II., poslední z rodu Kinských, prodal zámek obchodníkovi se železem Františku Ottáhalovi. V roce 1945 byl dle Benešových dekretů majetek rodině zkonfiskován a zámek byl pak ve správě Vlastivědného muzea v Oomouci. Od 1. července 2000 je majetkem městyse Náměšť na Hané.
HRADY
Hrad Šternberk
Mohutný hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města, ležícího na okraji Nízkého Jeseníku v Olomouckém kraji.První zmínka o hradu, který založil Zdeslav ze Šternberka, je z roku 1269.Šternberkové vlastnili hrad do roku 1409, potom jej získali i s celým panstvím páni z Kravař. Během své existence byl hrad mnohokrát poškozen, a to hlavně za období husitských válek a také za velkého požáru v roce 1538.Lichtenštejnové nejdříve provedli drobné barokní úpravy a po prusko-rakouských válkách v druhé polovině 19. století přestavěl Jan II. z Lichtenštejna Šternberk v duchu romantického historismu do dnešní podoby. K hradu byl v té době připojen také menší park.
Helfštýn
Rozsáhlá zřícenina hradu Helfštýna, vévodící celému údolí Moravské brány, podněcovala už na konci 18. století romantizující historiky k falešným úvahám o původu hradu v daleké minulosti.Hrad vznikl ve 13. století a jeho zakladatelem a prvním majitelem byl slezský šlechtic Friduš z Linavy.Zmocnil se v tomto kraji části majetku pánů z Drahotuš a vybudoval na nejvyšší části hřebene nad řekou Bečvou, chráněné strmými svahy, malý hrad s oválným půdorysem..Zřícenina Helfštýna byla v 19. století hojně navštěvována a už krátce po polovině století byl podniknut první vážnější pokus o zpřístupnění hradu, avšak se soustavnějšími zajišťovacími pracemi se započalo až r.1911.
BOUZOV
Hrad se nachází mezi obcemi Doly a Bouzov a je dominantou zdejších lesů. Založení hradu se datuje do počátku 14. století. Hrad často měnil majitele až do roku 1695, kdy ho získal řád německých rytířů. Do počátku 20. století se o hrad nikdo příliš nestaral, ovšem v roce 1901 vypracoval německý profesor techniky Georg von Hauberisser plán na přestavbu. Hrad tak získal dnešní pozdně gotickou a renesanční podobu, která je však dílem romantických představ arcivévody Evžena Habsburského. Ten celou stavbu sám financoval již se záměrem zpřístupnit hrad veřejnosti. Bouzov se stal dějištěm pohádek Pyšná princezna, Princezna Fantagiro nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci.